English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

آیت الله علم الهدی: دهه کرامت بهترین ابزار جهانی سازی اسلام است /امام رضا(ع) دین مداری جامعه ما را مدیریت می کنند

آیت الله علم الهدی: دهه کرامت بهترین ابزار جهانی سازی اسلام است /امام رضا(ع) دین مداری جامعه ما را مدیریت می کنند
امام جمعه مشهد دهه کرامت را بهترین ابزار جهانی سازی اسلام دانست و گفت: به هر میزان که امام رضا(ع) و سیره و معرفت ایشان جهانی شود در واقع در جهانی سازی اسلام گام برداشته ایم. به گزارش واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع)،آیت الله سید احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد، در دیدار اعضای شورای هماهنگی و برنامه ریزی جشن های دهه کرامت، تاسیس دهه کرامت را در راستای جهانی سازی اسلام و فراهم کردن زمینه برای ظهور زمان(عج) ارزیابی کرد و افزود: دهه کرامت بهترین ابزار برای جهانی سازی اسلام و جهانی سازی نمادهای دینی و از مصادیق عظیم انسانی و ملکوتی مکتب اسلام است.

وی فعالیت ها و اقدامات بنیاد بین المللی امام رضا(ع) در زمینه فرهنگ رضوی را در راستای حرکت جهانی اسلام قابل تقدیر دانست و خاطرنشان کرد: به هر میزان که امام رضا(ع) و سیره و معرفت ایشان جهانی شود در واقع در مسیر جهانی سازی اسلام گام برداشته ایم.

آیت الله علم الهدی با اشاره به  فعالیت های علمی، فکری و پژوهشی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) گفت: خوشبختانه نشریات علمی و کتابهای این بنیاد موجب توسعه معارف و فرهنگ رضوی در ابعاد مختلف شده است.

وی با تاکید بر اینکه بین معارف فکری و عقلانی ولایت با عواطف و احساسات مردم نسبت به اهل بیت(ع)، باید ارتباط و پیوند برقرار کرد، تصریح کرد: انتظار می رود که این مسئله به عنوان سوژه تحقیقاتی و در راستای فعالیت های پژوهشی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) قرار گیرد و در این راستا می توان از نخبگان روانشناسی و جامعه شناسی و متبحران جریان تبلیغ استفاده کرد.

امام رضا(ع) دین مداری جامعه ما را مدیریت می کنند

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه امام رضا(ع)، بخش مهمی از فرهنگ دین مداری جامعه را مدیریت می کنند، گفت: وقتی زائران بارگاه رضوی به زیارت حضرت رضا(ع) می آیند و با نگاه و ایده ای جدید به شهر و دیار خود بازمی گردند در حقیقت حضرت رضا(ع) باعث این انقلاب درونی زائران می شوند و می توان گفت که ایشان بخش عظیمی از فرهنگ دین مداری جامعه را مدیریت می کنند.

وی ادامه داد: اگر یک مرکز تحقیقاتی از زائرانی که به مشهد می آیند تحقیقی را انجام دهد که این افراد از چه تبار اجتماعی هستند، چه گونه آمده و با چه حال و وضعیتی مشهد را ترک می کنند، قطعا به نتایج و آمار بسیار جالبی در زمینه توسعه فرهنگ دین مداری دست می یابیم که این مسئله می تواند یکی از رسالت های اصلی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) باشد.

هیچ مکتبی در فرهنگ سازی به پای اسلام نمی رسد

آیت الله علم الهدی با اشاره به اینکه مکتب اسلام از دیگر مکاتب دنیا در عرصه فرهنگ سازی نیرومندتر است، افزود: هیچ مکتب و جریان و ایدئولوژی در فرهنگ سازی به پای مکتب اسلام نمی رسد.

وی ادامه داد: مکتب اسلام در فرهنگ سازی تنها از طریق توجیه و تبیین عقلانی و فکری و یا آموزش وارد نمی شود بلکه سرمایه و ابزار این مکتب برای گسترش خود پرورش عواطف و احساسات مردم در جامعه است که این مسئله به عنوان پشتوانه و زیربنای گسترش و نفوذ اسلام مطرح شده است.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه یکی از سنت های مکتب اسلام اجرای مراسم روضه خوانی پس از سخنرانی هاست، تصریح کرد: بنیانگذاران این سنت افراد متفکری بودند چرا که با این اقدام در واقع ضامن اجرایی احساسی و قوی عاطفی برای سخنان خود در زمینه معارف اهل بیت قرار می دادند.

وی ائمه اطهار را مروج این سنت دانست و ادامه داد: امام کاظم(ع) می فرمایند "خدا رحمت کند کسی که مردم را عاشق ما قرار دهد و سعی کند همه عشق ها به طرف ما سوق داده شود". این محبت و هیجان عاطفی یک پشتوانه قوی در فرهنگ سازی جامعه براساس معارف اهل بیت است.

آیت الله علم الهدی دخیل کردن تشکل های مردمی با جشن های دهه کرامت را یکی از مهم ترین راهکارهای توسعه فرهنگ و معارف رضوی دانست و تاکید کرد: خوشبختانه تاکنون نهادهای فرهنگی در عرصه فرهنگ رضوی، ورود خوبی داشته اند اما این مسئله کافی نیست و باید به دنبال مشارکت دادن بیشتر تشکل های مردمی در این عرصه باشیم.

مشارکت تشکل های مردمی در جشن های دهه کرامت

وی مشارکت دادن تشکل های مردمی و ارائه شرح وظایف به آن ها و پشتیبانی همه جانبه دستگاه های دولتی از این تشکل ها را، حلقه وصل بعد احساسی وعاطفی جشن های دهه کرامت با بعد علمی و فکری این دهه دانست  و گفت: بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، برنامه ریزی جدی در این حوزه برای جشن های سال آینده در دهه کرامت داشته باشد.

امام جمعه مشهد با تاکید بر توجه جدی به جشن های مسرت بخش دهه کرامت در کنار دهه عاشورا، خاطرنشان کرد: اگر دهه ولایت در ایام غدیر همچون دهه کرامت و با امکانات دهه کرامت تشکیل شود و این دو دهه را در کنار دهه عاشورا در قالب یک هیجان عمومی مسرت بخش قرار دهیم، در این راستا یک حرکت عظیم در توسعه و نشر معارف اهل بیت(ع) انجام داده ایم.

وی ضمن ابراز خرسندی از تشکیل دستگاه نظارت و ارزیابی در برنامه های دهه کرامت، گفت: تشکیل این دستگاه با ارائه کارنامه به هر نهاد و دستگاه عضو شورای برنامه ریزی و هماهنگی جشن های دهه کرامت باعث جلوگیری از تکرار در برنامه ها و کیفی سازی و کمی سازی فعالیت ها می شود.

ایران به احترام امام رضا (ع) برمی خیزد

در این دیدار سید جواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) نیز به ارائه گزارش پرداخت و گفت: در بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا‌علیه السلام و جشنواره نورانی که به نام حضرت شمس الشموس است، تلاش می کنیم تا بخش علمی جشنواره را به‌گونه ای توسعه و عمق بخشیم که چشمان مهربان و با محبت مردمان به این ساحت را تا شکوه بصیرت تعالی بخشد و بصرها را به چنان بهره ای از تماشا برساند، که اباصلت وار رازها را بخوانند و مشت بسته مأمون ها را هم باز کنند.

وی افزود: گفتن از شور و شوق مردم اگرچه برای ما هم شوق آفرین است اما در این مختصر نمی گنجد و به همین بسنده می کنم که در دهه کرامت به معنای واقعی کلمه ایران به احترام امام رضا علیه السلام برمی خیزد و ما باور داریم حضرت رضا علیه السلام نه فقط ملجأ و پناهگاه این سرزمین که امام عالم و آدم است.

ترویج فرهنگ اهل بیت با همدلی و هم زبانی

هم چنین حمیدرضا ارباب سلیمانی دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و رییس شورای هماهنگی و برنامه ریزی جشن های دهه کرامت در این دیدار گفت: شعار دهه کرامت  در سال جاری "ترویج فرهنگ اهل بیت(ع) با همدلی و همزبانی" انتخاب شده است.

وی با اشاره به اینکه ریشه همدلی و همزبانی در محبت اهل بیت نهفته است، تاکید کرد: اگر ارتباطمان را با اهل بیت تقویت کنیم ارتباطمان با پیامبر خدا(ص) و در نهایت با پروردگار برقرار می شود و ریشه اصلی همدلی و همزبانی کلمه توحید و وحدت است.

 

وی یادآور شد: بهره گیری از ظرفیت 1500 ستاد محلی جشن های دهه کرامت در سطح محلات شهرهای کشور در راستای جریان سازی و موج آفرینی مردمی جشن های دهه کرامت، توجه به گروه های مخلتف فرهنگی و مذهبی و اجتماعی به ویژه بانوان کودکان نوجوانان و اصناف ورزشکاران و ... در این دهه، هدف گذاری برای 400 هزار برنامه در سطح کشور توسط دستگاه های عضو شورا هماهنگی جشن های دهه کرامت، برگزاری 1500 جشن محوری در 700 شهر با محوریت مساجد از جمله برنامه ریزی های شورای هماهنگی و نظارت جشن های دهه کرامت در سال جاری بوده است.
۱۴ مرداد ۱۳۹۴ ۱۱:۴۵

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.