English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

سیدجواد جعفری در جمع خبرنگاران:

سیدجواد جعفری در جمع خبرنگاران:
718 نقطه جهان میزبان جشن های مردمی در دهه کرامت هستند/ رشد کمی و کیفی آثار رسیده به جشنواره سیزدهم نشست خبری سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع)،با حضور سیدجواد جعفری دبیر این جشنواره برگزار شد. به گزارش  واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، سید جواد جعفری، در این نشست خبری، به تشریح برنامه های سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع)، پرداخت و از افزایش کمی و کیفی آثار رسیده به جشنواره سیزدهم خبر داد.
انتخاب8 استان برتر
 وی شعاراصلی جشنواره سیزدهم را خلاقیت و نوآوری دانست و اظهار کرد: ایجاد اتاق فکر با حضور نیروهای فکری و فرهنگی کشور در هر یک از جشنواره های موضوعی در 31 استان کشور از جمله ابتکاراتی بود که  به ارتقای سطح کیفی جشنواره کمک کرده است.
جعفری از انتخاب 8 استان برتر در این دوره از جشنواره خبر داد و افزود: برنامه های موضوعی جشنواره امام رضا(ع) در استان های کشور ارزیابی می شوند و انتخاب 8 استان برتر به عنوان استان هایی که در این دوره از جشنواره دارای نوآوری و خلاقیت بوده اند،مورد تقدیر قرار می گیرند.
توسعه بخش علمی و پژوهشی جشنواره با محوریت دانشگاههای کشور
وی  توسعه بخش علمی و پژوهشی سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) و سپردن فعالیت های علمی و پژوهشی این جشنواره به دانشگاههای کشور را از دیگر ویژگی های جشنواره سیزدهم برشمرد و گفت: دبیرخانه دائمی بخش دانشگاهیان جشنواره امام رضا(ع) در معاونت فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تشکیل شده است.
وی افزود: از دیگر اتفاقات قابل توجه در این دوره از جشنواره بین المللی امام رضا(ع) احیای برخی از رشته های هنری و ادبی در بطن جشنواره بود که جشنواره تئاتر رضوی از جمله آنهاست که با تشکیل دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر رضوی با محوریت استان خراسان شمالی این جشنواره فعالیت مجدد خود را از سرگرفت.
رشد کمی و کیفی آثار رسیده به جشنواره سیزدهم
جعفری به رشد کمی و کیفی آثار رسیده به جشنواره سیزدهم اشاره و تاکید کرد: در این دوره از جشنواره، برنامه های سینمایی 86 درصد، بخش فرهنگی ادبی 20 درصد، بخش علمی و پژوهشی 30 درصد و بخش هنری جشنواره بین المللی امام رضا(ع) نیز از رشد 10 درصدی برخوردار بوده است.هم چنین طبق اطلاعات دریافت شده از استان ها، آثار رسیده به لحاظ کیفی نیز از رشد چشمگیری برخور دار بوده اند.
وی به عنوان نمونه به رشد  آثار رسیده به  بخش سینمایی جشنواره اشاره کرد و ادامه داد: در جشنواره فیلم رضوی شاهد رشد چشم گیر آثاررسیده به دبیرخانه هستیم.
داوری آثار  تا نیمه مردادماه
وی با اشاره به اینکه کار داوری آثار رسیده به جشنواره بین المللی امام رضا(ع) تا 15 مرداد ماه ادامه خواهد یافت، گفت: 530 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، حوزه های علمیه و هنرمندان سطح کشور کار داوری آثار رسیده به دبیرخانه های جشنواره های موضوعی جشنواره سیزدهم را برعهده دارند.
جعفری به برخی میهمانان حاضر در مراسم اختتامیه نیز اشاره کرد و یادآور شد: گروه های مختلفی از مجمع جهانی خادمان  نمونه فرهنگ رضوی، بانوان مروج فرهنگ رضوی، دبیران جشنواره ها،برگزیدگان بخش های مختلف جشنواره بین المللی امام رضا(ع) و چهره های برجسته هنری در مراسم اختتامیه حضور دارند.
جشن های باشکوه مردمی در دهه کرامت
جعفری با تاکید بر این که امسال بخش مردمی جشنواره بین المللی امام رضا(ع)، بطور جدی تقویت شده و شاهد برگزاری جشن های مردمی باشکوه در دهه کرامت خواهیم بود تصریح کرد: در این خصوص جشن های محله محور در ایام دهه کرامت ،با الگوگیری از جشن های محله محور نیمه شعبان با برنامه ریزی های جامع یرگزار خواهد شد.
بیش از 700 نقطه در جهان میزبان جشنواره امام رضا(ع)
توسعه جشنواره امام رضا(ع) در خارج از کشور و بومی سازی فعالیت های رضوی در نقاط مختلف دنیا از دیگر نکاتی بود که دبیر جشنواره امام رضا(ع) در این نشست به آن اشاره کرد وافزود: در سال جاری جشن های دهه کرامت در 79 کشور و در 718 نقطه دنیا توسط افراد بومی همان کشورها و ارادتمندان ساحت مقدس امام رضا(ع) برگزار می شود.
وی خاطرنشان کرد: امسال به رسم سال های گذشته در مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی امام رضا(ع) که در شب میلاد این امام همام برگزار می شود از 16 خادم نمونه فرهنگ رضوی که 8 نفر از آنان خادمان نمونه داخل و 8 نفر نیز خادمان نمونه خارج از کشور هستند، تقدیر به عمل می آید.
نشست مجمع جهانی خادمان فرهنگ رضوی قاره آسیا و اقیانوسیه
وی به برگزاری نشست مجمع جهانی خادمان نمونه فرهنگ رضوی اشاره کرد و گفت: امسال نشست مجمع خادمان نمونه فرهنگ رضوی  با حضور خادمان  نمونه فرهنگ رضوی در ادوار گذشته جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در بخش آسیا و اقیانوسیه برگزار می شود.
مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) همچنین به بخش دانشگاهیان جشنواره بین المللی امام رضا(ع) اشاره و تصریح کرد:عمده برنامه های بخش دانشگاهیان جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در فصل بهار پیش از تعطیلات دانشگاه ها برگزار شد و قسمت دوم این بخش در پاییز برگزار خواهد شد و در آبان ماه هم شاهد اختتامیه بخش دانشگاهیان در یکی از دانشگاه های خراسان رضوی خواهیم بود.
وی جشنواره بین المللی امام رضا(ع)  در دهه کرامت را بستر ساز، دو دستاورد بزرگ نهادسازی و جریان سازی در عرصه فرهنگ کشور دانست و اظهار کرد: این دو دستاورد بزرگ تقویم نانوشته ای از فعالیت های فرهنگی را در کشور رقم می زند که امیدواریم در سال های دیگر شاهد یک تحول بسیار ارزشمند در حوزه فرهنگ و معنویت کشور باشیم.
سه شورای کلیدی و مهم جشنواره
جعفری با اشاره به اینکه هدایت جشنواره امام رضا(ع)، برعهده شورای سیاست گذاری جشنواره به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد، گفت: خط مشی کلی جشنواره توسط این شورا تعین می شود.
مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) خاطر نشان کرد: شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت نیز به عنوان دومین شورای کلیدی وظیفه ساماندهی بخش مردمی جشنواره بین المللی امام رضا(ع) را برعهده دارد.
وی افزود: شورای امور بین الملل نیز به عنوان سومین شورای راهبری و کلیدی جشنواره است که  برنامه ریزی فعالیت های جشنواره در خارج از کشور را بر عهده دارد.
مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) تصریح کرد: دو نوع نظارت تخصصی و عمومی در جشنواره بین المللی امام رضا(ع) اعمال می شود که بر چگونگی تولید آثار،داوری ها و اجرای برنامه های جشنواره در سطح ملی و میزان رضایت مندی مخاطبان، نظارت دارند.
یک اتفاق مهم در آیین اختتامیه جشنواره در سال همدلی و هم زبانی
جعفری از یک  اتفاق مهم در آیین اختتامیه سیزدهمین دوره جشنواره امام رضا(ع) خبر داد و گفت: در مراسم اختتامیه سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) به مناسبت سال همدلی و همزبانی گروه سرودی از 13 قومیت ایرانی با هویت فرهنگی خود سرود مشترکی به نام امام رضا(ع)  را اجرا خواهند کرد.
جشنواره ای به وسعت دل های عاشق
وی با بیان اینکه جشنواره بین المللی امام رضا(ع) مبتنی بردل های عاشق ارادتمندان به امام رضا(ع)  و نقطه بهم رساندن همه ادیان و مذاهب توحیدی است، خاطرنشان کرد: ما در این جشنواره تقسیم بندی مذهبی نداریم و جشنواره امام رضا(ع) برپایه عشق و ارادت علاقمندان  به اهل بیت(ع) شکل گرفته و برنامه های این جشنواره به گونه ای است که همه ادیان را دربرگیرد.چنان که در اختتامیه جشنواره سال جاری  از یک غیر مسلمان فعال در حوزه فرهنگ رضوی تجلیل خواهد شد.
وی سه  آستان مقدس حضرت رضا(ع)، حضرت فاطمه معصومه(س) و حضرت شاهچراغ(ع) را الهام بخش، جشنواره بین المللی امام رضا(ع) دانست و اظهار کرد: نقطه عطف جشنواره بین المللی امام رضا(ع) دهه کرامت است و همه ارگان های فرهنگی چه در سطح ملی و چه در سطح بین المللی تلاش دارند تا تجلی و تبلور فرهنگ و معنویت با رویکرد سیره و سخنان حضرت رضا(ع) را در این دهه به منصه ظهور برسانند.

۱۴ مرداد ۱۳۹۴ ۱۲:۰۰

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.