English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

برگزیدگان نستعلیق و شکسته چهاردهمین جشنواره خوشنویسی رضوی انتخاب شدند

برگزیدگان نستعلیق و شکسته چهاردهمین جشنواره خوشنویسی رضوی  انتخاب  شدند


شمس توس البرز امروز  دوشنبه آخرین مرحله داوری خطوط نستعلیق و شکسته نستعلیق  رسیده به  دبیرخانه  چهاردهمین جشنواره خوشنویسی رضوی  با حضور داوران این رشته  ها و در محل انجمن خوشنویسان ایران انجام شد.

نفس گیر اما جانبخش ،حساس اما دقیق ،واو به واو ،مد به مد حروف وزن شدند.سنجیده و مقایسه شدند. هیچ حرف و نقطه ای نبود که از نگاه تیز بین این چلچراغ داوری کشور دور مانده باشد.

 


نهایی

من با همه وجود نگاه بودم و لذت . آثاری شیرین و داورانی شیدا .مجنون می کرد تماشاگران را . جز عکاسی و گوش سپردن به شوخی های شیرین صنفی  اساتید که از شکسته و نشکسته حروف می گفتند ، خطوط زیبا و تعاریفی که از زحمت و عمر صرف شده پای این کلمات و نقوش به زبان می رفت نیز سرگرم کننده بود.

حس خوب عدالت در میانه راهی که به یک اشارت ،نفری را از دایره حذف و دیگری را برجایگاه برگزیده می نشاند،در تمامی لحظات جاری بود . می توانم قاطعانه بگویم که با حوصله و عشق تمامی آثار رسیده بررسی شده و به شور گذاشته شدند.

 


نهایی

حضرت استاد ی ،امیرخانی مهربان و مدبر با صبوری می گفت، این هنر ها باید قدرشناسی شوند. داشتن موزه ای که قدر این زحمت هارا بداند و بخرد ، همواره تنها راهی است که به نظرم می تواند به این هنر 1200 ساله خدمت کند ،رشد دهد و درآمد زایی نیز داشته باشد.

و استاد فلسفی شیرین سخن که از جایگاه هنر خوشنویسی در میان بانوان ایرانی دفاع می کرد : باید قدر این همت را دانست . این رشته اگرچه جنسیتی نیست ،مانند شطرنج که وابسته تفکر است اما گروه مردان و زنانش را جدا گانه می سنجند، باید جایگاه بانوانش را ویژه ببیند زیرا اگر زنان کشور ما تنها 30 سال برای آموختن و مشق کردن فرصت دارند و زندگی و تاهل فرصت وقف شدن در هنر را از ایشان می گیرد، مردان ما می توانند همه عمر بی هیچ دغدغه ای هرگاه بخواهند مشق کنند و آرامش فکری داشته باشند . پس وقتی بانویی به درجه استادی می رسد،یعنی از مردان همردیفش بالا تر و توانمند تر است .

 
نهایی

 

استاد سلحشور معتقد بود همانطور که برای ورزش جوانان تبلیغ  و برنامه داریم برای هدایت و هدفمندی آمورش هنر در جوانان نیز باید برنامه و حتی کانال های تلویزیونی داشته باشیم . انرژی جوانان ما زیاد است و باید در جهتی مناسب خرج شود.

استاد عطارچیان معتقد بود باید هدف از برگزاری اینگونه جشنواره ها مشخص شود، اگر تنها برای سابقه ساختن های اداری است که حرفی برای گفتن نداریم ،اما آنجا که هدف شناختن استعداد  های جوان و گمنام است باید هدف داشته باشیم و میدان را برای حضور آنان فراهم کنیم. و اجازه دهیم فرصت استادی برای ایشان هم فراهم شود.

 


نهایی

استاد ملک زاده معتقد بود: با آنچه از عملکرد اینگونه جشنواره ها می بینیم امیدی به اصلاح و هدف مندی نیست، اما یک جایی باید کسی به آنها بگوید این ره به جایی که باید نمی رسد. در هیچ دوره ای از تاریخ در هیچ رشته ای تا این درجه استعداد نداشته ایم.امروز در برحه ای از تاریخ زندگی می کنیم که در همه رشته ها به تعداد کافی استعداد های جوان و عالی موجوداست ،اما دلسوزی به اندازه کافی وجود ندارد.

استاد شیرازی یاد آور شد باید بدانیم که این کاستی های موجود هیچ ربطی به برگزار کنندگان البرزی اش ندارد و پس از چهارده دوره برگزاری این مدیران متفکر اولیه هستند که باید یک نگاه اصلاحی دوباره در بخش کیفیت و جوایز ،ایجاد انگیزه و تقدیراز کسانی داشته باشد که عمری برای رسیدن به چنین نقطه ای صرف کرده اند.

 


نقد

و اینگونه بود، کارهایی که با یک دنیا امید و آرزو با بسته بندی های دقیق و محکم توسط پست به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز رسیده بود،امروز در کمال احترام و دقت و احتیاط در حضور جمع گشوده و برگزیدگانی در بخش های نستعلیق و شکسته نستعلیق انتخاب شدند. برخی نیز شایسته تقدیر .بیانیه ها نوشته و امضاء شد . عکس های یادگاری انداخته و این پرونده رفت تا بار دیگر در 18 مرداد ماه، در شهر کرج  طی جشن پایانی این رقابت و افتتاح نمایشگاه آثار ،بار دیگر گشوده شده اسامی نام آوران این دوره از رقابتها با نام خداو یاری ثامن الائمه اعلام شود.

 


نهایی   

 

عکس های یادگاری انداخته و این پرونده رفت تا بار دیگر در 18 مرداد ماه، در شهر کرج  طی جشن پایانی این رقابت و افتتاح نمایشگاه آثار ،بار دیگر گشوده شده اسامی نام آوران این دوره از رقابتها با نام خداو یاری ثامن الائمه اعلام شود.

  


نهایی

خبرنگار زیر پرتال شمس توس البرز
۱۱ مرداد ۱۳۹۵ ۲۳:۲۲

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.