English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

یاقوت مستعصمی ،مردی که ۳۶۶ قرآن را کتابت کرده است

یاقوت مستعصمی ،مردی که ۳۶۶ قرآن را کتابت کرده است


شمس توس البرز- در تاریخچه خوشنویسی چند نقطه اوج وجود دارد. یکی از این نقاط، مربوط به قرن سوم هجری می‌شود. آنجایی که استادجمال الدین ابوالدر یاقوت مستعصمی بغدادی، ملقب به قبلةالکتاب، خطاط شهیر به عنوان یکی از کاتبان بزرگ ۳۶۶ قرآن را کتابت کرده است. این فرد روزی دو جزء کتابت قرآن انجام می‌داده و ماهی دو قرآن می‌نوشته است. وی همیشه در انتهای قرآنی که کتابت می‌کرد، ذکر می‌کرده که چند قرآن را نگاشته است. در ادامه در همان عصر ابن مقفع، وزیر خلفای عباسی شش خط را ابداع کرده است.


یاقوت

جمال الدین ابوالدر یاقوت مستعصمی بغدادی، ملقب به قبلةالکتاب، خطاط شهیر (درگذشته به سال ۶۹۸ هجری قمری) وی به سبب خط بدیع خود مخصوصاً به جهت نسخه‌های قرآنی که نوشته شهرت یافته‌است. یکی از نسخه‌ها در کتابخانه مصری نگهداری می‌شود که در سال ۶۹۰ هجری قمری از نوشتن آن فراغت یافته‌است.

در خط ابن بواب تحقیق و تتبع کرد. در روش خوشنویسی تغییراتی داد و خط را به دور رسانید. او در در روش تراشیدت قلم و قط زدن استادان پیشین تجدیدنظر کرد.

او مردی ادیب، فاضل و شاعر بوده‌است. وی از تربیت یافتگان المستعصم بالله آخرین خلیفه عباسی بود، به همین دلیل خود را مستعصمی می‌نامید و بهمین نام آثارش را رقم می‌زد. وی خطوط مختلف اسلامی را قاعده‌مند کرد.

او پس از آنکه ملقب به قبله الکتاب شد هر روز دو جز از قرآن را کتابت می‌کرد و هر ماه دو قرآن کامل را به پایان می‌رساند و در انتهای آن قید می‌کرد که چندمین قرآن کتابت شده است. از این قرآن‌ها نسخه سیصد و شصت و چهارم را دیده‌اند. او هر روز به هفتاد نفر تعلیم خوشنویسی می‌داد.

 
یاقوت


وفات یاقوت مستعصمی در سال ۶۹۸ هجری قمری رخ داده‌است و از او به‌عنوان بزرگ‌ترین خوشنویس در عرصه نگارش خط ثلث نام برده می‌شود. در حال حاضر نیز آثاری از این هنرمند نامی به یادگار مانده است که در موزه های بزرگ دنیا در معرض دید عموم قرار دارد .

تاکنون ارزش مادی مشخصی برای دست خط های به جای مانده از ابوالدر یاقوت مستعصمی تعیین نشده است الی رونمایی هایی که در برخی از معتبرترین حراجی های دنیا که طبق گزارشها در آخرین ارزش گذاری یک صفحه و نیم از یک قرآن دست نویس به خط ابوالدر یاقوت مستعصمی به قیمت یک میلیون و پانصد هزار دلار به فروش رسیده است .

یکی از صفحات انتهایی نسخه قرآن مجید بخط یاقوت خط نسخ خفی عالی و سرسوره‌های ثلث 
صفحه آخر قرآن در تصویر فوق همراه با امضاء یاقوت مستعصمیافزون بر نگاشتن قرآن یاقوت بعضی حکم و منتخبات را نیز ن

نگاشته ازجمله:


یاقوت

اسرار الحکماء: از نوع مطالب پند و تصوف است که به ضمیمه امثال العرب ضبی در اسلامبول به سال ۱۳۰۰ طبع شده‌است
رساله آداب و حکم و اخبار و آثار فقه و اشعار منتخبه‌. در مجموعه‌ای به نام سه رساله در مطبعه الجوانب اسلامبول به سال ۱۲۹۸ در ۷۷ صفحه چاپ شده‌است
نبذة من اقوال الفضلاء، یاقوت آنها را در سال ۶۸۱ گرد آورده و آن در ضمن کتاب تنزیه الالباب فی حدائق الاًّداب تالیف مطران و داود در موصل به سال ۱۸۶۳ طبع شده‌است.

دایره المعارف دهخدا  فرهنگ عمید

فریبا کلاهی

 

خبرنگار زیر پرتال شمس توس البرز
۱۶ مرداد ۱۳۹۵ ۲۳:۱۳

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.