English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

روایت دبیر جشنواره بین المللی امام رضا(ع) از عاشقی های مردمان این سرزمین به ساحت خورشید هشتم/سید جواد جعفری:چهاردهمین جشنواره امام رضا(ع) به نیت 14 معصوم به بار نشست

روایت دبیر جشنواره بین المللی امام رضا(ع) از عاشقی های مردمان این سرزمین به ساحت خورشید هشتم/سید جواد جعفری:چهاردهمین جشنواره امام رضا(ع) به نیت 14 معصوم به بار نشست
مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع)گفت: چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) به نیت 14 معصوم به بار نشست و عطر فرهنگ رضوی در جهان جاری شد.

به گزارش واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، سیدجواد جعفری در آیین اختتامیه چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در مشهد ضمن تبریک و تهنیت ایام دهه کرامت اظهار کرد: در ایامی قرار داریم که فضای ایران اسلامی معطر به رایحه ایام ولادت حضرت امام رضا(علیه السلام) و کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (سلام ا... علیها) و بزرگداشت سیدالسادات الاعاظم امین ولایت حضرت شاهچراغ (علیه السلام) است.

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) با اشاره به آیه 32 سوره حج که یکی از نشانه های اهل تقوا را تعظیم و بزرگداشت شعائر الهی ذکر کرده است، گفت: برپایی جشنواره بین المللی امام رضا(علیه السلام) یکی از مصادیق تام و تمام عمل به این آیه شریفه و شور و نشاط تسکین ناپذیر مردم در بزرگداشت دهه کرامت است.

روایت دبیر جشنواره از عاشقی های مردمان این سرزمین به ساحت خورشید هشتم

وی جشنواره امام رضا(ع) را نمایشگاهی از احساسات پاک مردم دانست و تصریح کرد: جشنواره بین المللی امام رضا(علیه السلام) حقیقتاً نمایشگاهی است از حضور اقشار مختلف مردم و احساسات پاکی را در برمی گیرد که هر کدام روایتی حیرت آور است، احساساتی که اگر روزی مستند شود کتابی قطور از روایت های واقعی و حادث شده را دربر می گیرد؛ روایت پیرمرد مومنی که اندک اندوخته اش را نذر جشنواره می کند و به گفته خودش این تنها کاری است که از عهده اش برآمده است. روایت بانوی سالخورده 86 ساله ایست که نوه هایش او را تشویق می کنند تا در رقابت های علمی و فرهنگی جشنواره شرکت نماید. روایت کودکان و نوجوانانی است که با عشق به امام سخاوت و مهربانی خلاقیت هایی را به وجود می آورند که صاحب‌نظران، سپردن این کارها را به موزه ها توصیه می نمایند. روایت ورزشکارانی است که در گرمای طاقت فرسای تابستان، مسیر جاده ولایت را از شلمچه تا خراسان به یاد ردپای امام طی 17 روز با دو استقامت طی طریق می نمایند. روایت فرزانگانی است که برای پاسداشت قدمگاه ها و تکریم امامزادگان قیام می کنند. روایت دانشجویان و دانشگاهیانی است که نهضت رضوی را به پا می کنند. روایت کتابدارانی است که 238 هزار نفر را برای رقابت کتابخوانی رضوی فرا می خوانند. روایت ارادتمندان مخلصی است که گفتمان رضوی را در شهر و روستا رونق می بخشند و خستگی ناپذیری شان را در کاروان آفتاب به تبلور می رسانند. روایت مومنان خداجویی است که برای احیاء امر امام در گستره وسیعی از جهان همت به خرج می دهند. روایت 565 هزار نفر از ارباب هنر، اصحاب فرهنگ و اهالی قلم است که آفرینش های بدیع از خامه و قلم و زبانشان در عرصه فرهنگ رضوی روییده است.

جعفری تاکید کرد: رمزگشایی از اینکه چرا هر قشری خودش را در آیینه فرهنگ رضوی جستجو می کند ناشی از آن است که امام رضا(علیه السلام) عالم آل محمد(ص) است و فرهنگ رضوی می تواند گره های کور را باز و مشکلات لاینحل جامعه را حل نماید.

وی ادامه داد: رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در جایی می فرمایند: «آرمان اصلی ملت ایران رسیدن به جامعه‌ای رشید، موحد، پرنشاط، پرامید، عدالت‌طلب، دارای اعتماد به نفس، پرکار، پیشرو، پیشرفته، دارای توکل و برخوردار از روح ایثار و گذشت است و «فرهنگ» مهم‌ترین عامل دست‌یابی به این هدف والاست».

دبیر جشنواره بین المللی امام رضا(ع) بر اهمیت تشکیل اتاق فکر از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد و گفت: تمرکز رهنمودهای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای رسیدن به چنین هدف مقدسی صدور دستور تشکیل اتاق فکر در کنار هر یک از برنامه های موضوعی جشنواره بوده است تا اثربخشی این رویداد بیش از پیش تضمین گردد.

وی با اشاره به اینکه این دوره از جشنواره با عنایت های بی دریغ حضرت آیت ا... رئیسی تولیت آستان قدس رضوی همراه بوده است، افزود: معظم له از بدو حضور در این آستان مقدس با طرح ایده توسعه مفهوم خدمت زمینه همراهی های بیشماری را فراهم فرموده اند که انگیزه های خدمتگزاران این عرصه را دوچندان نموده است. محبت های مستمر آیت الله سعیدی و آیت الله دستغیب تولیت های آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌ا...‌علیها و حضرت شاهچراغ موجب تقویت روزافزون این عرصه بوده است. رهنمودهای آیات عظام و علمای اعلام، ائمه جمعه به ویژه آیت ا... علم الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد مقدس و مساعدت های دولت، مجلس و بویژه کمیسیون فرهنگی مجلس علی الخصوص حجت الاسلام و المسلمین پژمان فر و استانداران در جای جای ایران اسلامی و محبت های رشیدیان استاندار خراسان رضوی تأثیرگذاری زیادی در برنامه ها داشته است.

وی خاطرنشان کرد: اهتمام دلسوزانه کاراندیش مروستی معاون وزیر و ریاست هیات مدیره بنیاد بین المللی امام رضا(علیه السلام) برای آسیب شناسی برنامه های موضوعی جشنواره با واکاوی اساسی و همراهی عاشقانه هم پیمانان جشنواره متشکل از 360 ساختار حقوقی اعم از دولتی، غیردولتی و مردمی و هزاران نفر از اشخاص حقیقی دست اندرکار اجرائیات این جشنواره در عرصه ملی و بین المللی و حمایت های همه جانبه رؤسای شوراها و کارگروه‌های جشنواره خصوصا دکتر ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد، دکتر سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد، دکتر حجت ا... ایوبی معاون سینمایی وزیر ارشاد، دکتر حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد، دکتر حسین نوش آبادی سخنگوی وزیر ارشاد، دکتر علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، دکتر سیدضیاء هاشمی معاون وزیر علوم، دکتر علیرضا حاجیان زاده مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دکتر سید مرتضی موسویان رئیس مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد، حجت الاسلام و المسلمین حمیدرضا ارباب سلیمانی مشاور وزیر، حجت الاسلام و المسلمین حسین ملکی مدیر کل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت ارشاد، ناصر امینی مدیرکل حراست وزارت ارشاد، دکتر محمدمهدی احمدی مدیرکل امور استان های وزارت ارشاد زمینه ارتقاء کمی و کیفی برنامه های جشنواره را در پی داشته است.

جعفری با بیان اینکه خادمان فرهنگ رضوی این دوره از جشنواره اعم از گستره ملی و بین المللی، خادمان‌فرهنگ‌رضوی ادوار گذشته از قاره های اروپا، آفریقا و آمریکا که در این مجلس حضور دارند به سهم خود به پویایی جشنواره رونق مضاعف بخشیدند، گفت: توجه خاص همراه با عطوفت آیت ا... اختری و آیت ا... اعرافی در بخش بین الملل جشنواره کمک زیادی به همواری این مسیر شد.

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) تاکید کرد: ایجاد فضای بانشاط معنوی ملهم از آموزه های رضوی از سوی رسانه های گروهی اعم از مطبوعات و خبرگزاری ها و به ویژه رسانه ملی در این دوره از جشنواره بسیار زبانزد بود.

وی گفت: همفکری مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها در کارگروه های مناطق 8 گانه همراه با تغییرات 38/2 درصدی برنامه‌ها و همچنین راه اندازی اتاق‌های فکر در‌کنار هریک از برنامه های 84 گانه این دوره از جشنواره و برگزاری تحقق بخش تأکیدات وزیر‌ فرهنگ و ارشاد‌اسلامی در اثربخشی برنامه ها گردید.

ای امام رئوف: پیمانه هایمان را از لطف خود سرشار کن

جعفری در پایان خاطرنشان کرد: اینک عرضه می داریم ای امام رئوف، عاشقان و دلدادگان شما با تلاش جانانه و عاشقانه یک سال تمام تلاش کردند تا چهاردهمین دوره جشنواره به نیت 14 معصوم علیهم السلام به بار بنشیند و عطر فرهنگ رضوی جاری باشد. زبان حال ما در پایان این دوره از جشنواره زبان حال برادران حضرت یوسف است آنگاه که بر طبق آیه 88 سوره یوسف به حضرت یوسف عرضه داشتند «یا ایها العزیز سرمایه ای ناچیز آوردیم پس پیمانه ما را کامل کن». ما نیز عرضه می داریم یا امام رئوف سرمایه ارادتمندان شما تلاش برای احیاء امر شما بوده است پس پیمانه هایمان را از لطف خود سرشار کن، توفیق انجام وظیفه بیش از پیش را از خداوند متعال برای خادمان فرهنگ رضوی طلب نما و همانگونه که وعده فرموده ای در روز واپسین از همه آنانی که برای این رویداد معنوی در عرصه ملی و بین المللی کوشیده اند و حمایت کرده اند دستگیری فرما.

۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ۲۱:۱۷

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.