English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: جشنواره امام رضا(ع) بزرگ ترین رویداد فرهنگی کشور است/ ستاد برگزاری جشنواره امام رضا(ع) در قلب‌های مردم شیفته ولایت مستقر شده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: جشنواره امام رضا(ع) بزرگ ترین رویداد فرهنگی کشور است/ ستاد برگزاری جشنواره امام رضا(ع) در قلب‌های مردم شیفته ولایت مستقر شده است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) با اشاره به اینکه جاذبه این جشنواره به گونه‌ای است که ارادتمندانِ آن حضرت در هر نقطه از جهان برای همسو شدن با جریان دهه کرامت در داخل کشور، بنیان‌های جشنواره را در خارج از کشور تقویت می‌کنند، گفت: ستاد برگزاری جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) در قلب‌های مردم شیفته ولایت مستقر شده است.

به گزارش واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) که در شب میلاد حضرت ثامن الحجج(ع) در مشهد برگزار شد، با تبریک ولادت با سعادت و فرخنده هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت علی بن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثنا اظهار کرد: امشب شبی است که شمعِ شَعف در شبستانِ آرزوهایمان فروزان شده و آهوی رمیده اشتیاقِ‌مان ضمانتِ دلدار می‌جوید. امشب صبای دل را با عبیرِ ارادت به جانبِ انیسِ نفوس و آفتابِ توس، روانه می‌کنیم. او پاره تن پیامبر در سرزمین ولایت مدار ایران است و ضریح مقدسش مامن و ملجا عاشقان و شیفتگان این حرم قدسی است. حرم مطهرش عطر جانبخش ولا دارد و یادش قرار از دل ها می رباید و لطف آن حضرت مرهم زخم های کهنه عاشقان است. از پگاهِ ازل تا عشاءِ ابد، پیمانِ یاران با ولایِت او پایدار است. عزت ما از روشنایی آستان پر فروغ اوست و ایرانیان به یمن حضور پر فیض او است که به علم دوستی و هنر پروری شهره عالم شده اند.

مشهدالرضادر حاشیه چشمه نورِ رضوی شکل گرفته و مبدا وسعت فکر شیعی شده

وی مشهد‌الرضا را نقطه کانونی دلشدگانِ معرفت و حقیقت دانست و افزود: نقشه مشهد را که روی زمین پهن می‌کنیم، بهشت مقابل چشمانِ‌مان سبز و شعاعِ دایره معرفت شیعه هویدا می‌شود؛ مگر نه اینکه شهرها در گردِ چشمه‌ها و کنار رود‌خانه‌ها شکل ‌گرفتند و تمدن‌ها به وجود آمدند؟ مگر مکه گردِ کعبه و زمزم به وجود نیامد؟ اول حرم، صاحب حرم را یافت و بعد آفتاب، حریمِ محیطِ عشق را ترسیم کرد. مشهد‌الرضا هم یکی از پرشکوه‌ترین شهرهاست که در حاشیه چشمه نورِ رضوی شکل گرفته و مبدا وسعت فکر شیعی شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: این شهر وقتی شناسنامه‌دار شد که نامش را از امامی گرفت که شهیدِ تبارِ عشق بود. همه عالَم این شهر را به نام شهید این دیارمی شناسند. به نام امامی که در این خاکِ پاکِ آرمیده است، همو که امامِ همه عالمیان است و همه مردم جهان می توانند او را «آقای خود» و «امام خود» بخوانند. دامنه لطف او آنقدر وسیع است که هیچ کس جای دیگری را تنگ نمی کند.

جشنواره امام رضا(ع) جشنواره فرهنگ و معارف چهارده ستاره سپهر امامت و ولایت است

وی با تاکید بر اینکه جشنواره امام رضا(ع) هر چند با عنوان امامِ ثامن و فرهنگ و معارف رضوی مزین و متبرک است اما در حقیقت جشنواره فرهنگ و معارفِ چهارده ستاره سپهر امامت و ولایت و چهارده چشمه معرفت و خداجویی است که ما از زلالِ زمزمِ آنها سیراب می‌شویم، گفت: جشنواره رضوی رایحه عطرآگین چهارده‌معصوم را با نام امامِ رضا(ع) در گستره داخلی و بین‌المللی آن می‌پراکند و عصاره و چکیده معارف و فرهنگ امامت و ولایت را در دل خود جای داده است. این بزرگترین رویدادِ فرهنگی کشور است که تأثیر و نفوذ آن در چندین هزار نقطه دور و نزدیک مشهود است. امسال بیش از ٢٠٠٠ نقطه در ٣١ استان و ٧٧ کشور میزبان این جشنواره‌اند.

جنتی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان خادمِ اصلی و رکن برپایی و برگزاری این جشنواره به خود می‌بالد که در زمره مروجان فرهنگ و معارف اهل‌بیت(ع) قرار گرفته است. این وزارتخانه در کنار برپایی جشنواره‌های تخصصی چون جشنواره بین‌المللی فیلم، موسیقی و تئاتر اهتمام جدی هم به برگزاری جشنواره‌های آیینی و معنوی چون جشنواره فرهنگی‌هنری امام رضا(ع) دارد و از پشتیبانی چنین رویداد بزرگ و تأثیر‌گذاری هرگز دریغ و غفلت نمی‌کند.

وی آغاز راه پانزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) را همچون رودخروشانی دانست که هر مانعی را از سر راه خود برمی دارد چرا که از یک سو هر روز بر دامنه برنامه‌های مردمی آن افزوده می‌شود و از دیگر سو دستگاه‌ها و نهادهای دولتی، غیر‌دولتی و آموزشی با مخاطبانی از کودکان و نوجوانان گرفته تا بزرگسالان در تشکل‌های مردمی به این جریان می‌پیوندند.

ستاد جشنواره امام رضا(ع) در قلب های مردم شیفته ولایت مستقر است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه جاذبه جشنواره به گونه‌ای است که ارادتمندانِ آن حضرت در هر نقطه از جهان برای همسو شدن با جریان دهه کرامت در داخل کشور، بنیان‌های جشنواره را در خارج از کشور تقویت می‌کنند، خاطرنشان کرد: این جشنواره چون بر پایه اعتقادات، باور دینی مردم و عشق و ارادت به ساحت آن حضرت استوار شده، ریشه‌دار و عمیق است و به صورت مویرگی در همه استان‌ها و شهرستان‌ها، از روستاهای دوردست گرفته تا شهرهای بزرگ و پنج قاره جهان گسترش پیدا کرده و متکی به عشق و ولای مردم شده است. به تعبیری می‌توان گفت ستاد برگزاری جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) در قلب‌های مردم شیفته ولایت مستقر شده است.

وی به برگزاری جشنواره های مختلف که گروه های سنی و اجتماعی مختلفی را دربرگرفته است، اشاره کرد و گفت:  طراحی و شیوه برگزاری جشنواره‌های متعدد موضوعی به گونه‌ای است که کانون‌های تجمع و تحصیل کودکان، نوجوانان، جوانان و دانشجویان را عمیقا تحت‌تأثیر قرار داده است. هر سال بر تعداد دانشگاه‌هایی که در برگزاری این رویدادِ فرهنگی‌معنوی مشارکت دارند افزوده می‌شود. ورود ٣٥ دانشگاهِ دولتی و غیردولتی در برگزاری دوره چهاردهم نمونه بارز این مشارکت و مایه افتخار و مباهات است. همکاری ٩٢٠ مرکز وابسته به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز نمونه‌ای از این مشارکت جدی و مهم است، به ویژه آنکه کودکان و نوجوانان مستعدترین عناصر تاثیرپذیر در مسائل فرهنگی هستند و فرهنگ و معارف دینی در آغاز زندگی چون نقشی که بر سنگ حک شود ملکه ذهن و زبان آنها می‌شود.

جنتی خاطرنشان کرد: جشنواره امام رضا(ع) در بسترِ پویای خود پشتوانه فرهنگ‌عمومی کشور هم بوده است. در این دوره و در بخش کتابخوانی با موضوع فرهنگ رضوی در ٣١ استان، ٣١ ستاد برای ترویج فرهنگ رضوی راه‌اندازی شد و نهضت کتابخوانی در همه استان‌ها برای همه اقشار و مقاطع سنی و تحصیلی به راه افتاد.

وی با اشاره به رشد جهشی تولید شعر و فیلم در چهاردهمین دوره جشنواره امام رضا(ع) گفت: در جشنواره فیلم کوتاه رضوی بیش از ٦٠٠ فیلم و در جشنواره شعر رضوی بیش از ١٠ هزار قطعه شعر به جشنواره رسید.  برخی از برنامه‌های شعرخوانی در شهرستان‌ها بین ٣ تا ٤ هزار نفر مخاطب داشت که در نوع خود یکی از شگفتی‌های جشنواره به شمار می‌آمد و اینها فقط نمونه‌هایی از توفیق این رویداد فرهنگی‌هنری است.

مجمع جهانی خادمان رضوی برگزار می شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: جشنواره امام رضا(ع) اکنون محرک برخی از حرکت‌های خودجوش مردمی در نقاط مختلف ایران و جهان شده است. «جشنواره آه و آهو» در کاشان نمونه‌ای از این حرکت‌های خودجوش مردمی است که هر سال به تأسی از جشنواره امام رضا(ع) برگزار می‌شود و مخاطبان بسیار دارد.

وی همچنین به بخش بین الملل جشنواره امام رضا(ع) نیز اشاره ای کرد و افزود: بخش بین‌الملل جشنواره در سال‌های اخیر توسعه یافته و نهادسازی و بومی‌سازی فعالیت‌ها در خارج از کشور تا اندازه زیادی تحقق یافته است. جامعه‌المصطفی، مجمع جهانی اهل‌بیت و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این زمینه گام‌های بلندی برداشته‌اند که جا دارد از همه آنان تشکر و قدردانی شود.

جنتی ادامه داد: از سال گذشته مقدمات برگزاری مجمع جهانی خادمان فرهنگ رضوی فراهم شده است. مجمع خادمان فرهنگ رضوی قاره آسیا سال گذشته جلسات خود را برگزار کرد و امسال مجمع خادمان فرهنگ رضوی قاره اروپا و امریکا تشکیل شد و سال ٢٠١٧  همزمان با نامگذاری مشهد مقدس به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، به خواست خداوند مجمع جهانی خادمان رضوی برگزار خواهد شد.

آرمان و هدف همه ما ترویج فرهنگ و معارف رضوی است

وی با درود به روح بلند عالم ربانی و تولیت فقید آستان قدس رضوی مرحوم آیت الله واعظ طبسی که یکی از پشتیبانان دلسوز و مهربان جشنواره امام رضا(ع) بودند، مراتب سپاس و قدردانی خود را از تولیت آستان قدس رضوی حجت الاسلام و المسلمین رئیسی که در برگزاری این رویداد فرهنگی آیینی از هیچ حمایتی دریغ نکرده است نیز به جا آورد و گفت: برنامه‌های این جشنواره همواره مکمل برنامه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی بوده و آرمان و هدف همه ما ترویج فرهنگ و معارف رضوی است.

جنتی در پایان برگزاری این رویدادِ بزرگ فرهنگی با ابعاد و جوانب و گستره وسیع آن را حاصل عشق و ارادت همه خادمان آن حضرت در جای جای کشور و نقاط مختلف جهان دانست و از همه خادمان فرهنگ رضوی و دست اندرکاران برگزاری جشنواره در بنیاد بین المللی امام رضا(ع) و ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر کشور تشکر و سپاسگزاری کرد.

۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ۲۱:۲۰

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.