English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

داور مرحله نهایی جشنواره ملی نقاشی رضوی: داوری آثار براساس عناصر هنری انجام شد

داور مرحله نهایی جشنواره ملی نقاشی رضوی: داوری آثار براساس عناصر هنری انجام شد
همایون ثابتی مطلق در حاشیه ی برگزاری مرحله نهایی داوری جشنواره ملی نقاشی رضوی با اشاره به برگزاری جشنواره های هنری در سطح ملی گفت: برگزاری فعالیت های هنری این چنینی بسیار خوب و کمک رسان هستند. اگر کیفیت برگزاری، انتخاب داوران و فراخوان قوی و هنری خوبی وجود داشته باشد و بیشتر به جنبه ی هنری آن توجه شود، می تواند برای مردم و کسانی که اهل هنر هستند جالبتر باشد.

به گزارش واحد ستاد برگزاری جشنواره ملی نقاشی رضوی در کرج؛ نقاش و مجسمه ساز در ادامه افزود: با همراهی دوستان هنرمند داوری جشنواره ملی نقاشی رضوی را انجام دادیم و تلاش کردیم براساس عناصر هنری انتخاب هایی داشته باشیم. در مجموع حرکت بسیار خوبی است. اینکه صرفاً نقاشی در کرج و نه به صورت ترکیبی در حال اجراست بسیار خوب است.

این مسئول به استفاده از زیرساخت های هنری استان اشاره کرد و گفت: گالری استاد سیروس قائم مقامی که در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز قرار دارد، گالری خیلی خوب و تخصصی است که باید بیشتر از این فضاها استفاده شود. برگزاری چنین جشنواره هایی می تواند بهره برداری از فضاهای هنری را برای علاقمندان و دوستداران فرهنگ و هنر افزایش دهد و بیش از گذشته نمود پیدا کند.

داور مرحله نهایی جشنواره ملی نقاشی رضوی در ادامه گفت: باید شاخصه های زیباشناختی و واژه های هنری تر و واژه های خاص هنری در فراخوان مورد توجه قرار گیرد. اگر از همان ابتدا برای طراحی یک فراخوان و انتخاب موضوعات، بین مدیران دولتی و هنرمندان تعاملی انجام شود که باهم در طراحی و ایجاد یک فراخوان نظر داشته باشند، مطمئن باشید در نتیجه کار، داوری، چیدمان و چینش آثار در نمایشگاه موثر است. بارها بنده به عنوان فردی که سالیان سال در داوری اینگونه جشنواره ها حضور داشتم، به دست اندرکاران برگزاری این پیشنهاد را ارائه داده ام. هنرمند می تواند در بطن فراخوان نیز دخالت داشته باشد، واژه ها و کلمات برای هنرمندان حساس هستند. بنابراین با این وصف می توانیم بگوییم هنرمندان با این موضوعات ارتباط خاص برقرار می کنند و هنگامی که خیلی به موضوع توجه شود شاید استنباطشان این باشد که بیشتر نقاشی به مثابه موضوع مورد توجه قرار گرفته است در حالیکه این فرآیند بیشتر فرآیندی است که می خواهد جلوه ای از هنر باشد و اگر ما جلوه ای از هنر ارائه کنیم یقیناً از نظر دینی، معنوی و مذهبی خیلی خوب عمل کرده ایم.

ثابتی مطلق در پایان سخنانش یادآور شد: زمانی عمل کردن یک رویکرد هنری و یا برگزاری یک جشنواره جایگاه خاص خودش را دارد. برگزاری چندین جشنواره در بخش های مختلف و تکثر و تعدد آن ها جالب است. این کار هزینه دارد و باید برای پشتیبانی آن حامیان مالی در مجموعه فعال باشند. اما یک عنصر بسیار مهم است که باید در برگزاری هر کدام از این رویدادها به آن توجه شود، امر کیفیت است.

۸ مرداد ۱۳۹۶ ۰۷:۱۳

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.