English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

محمد باقر آقا میری : ایجاد رغبت برای حضور اساتید ، ضامن کیفیت جشنواره است

محمد باقر آقا میری : ایجاد رغبت برای حضور اساتید ، ضامن کیفیت جشنواره است
هنرمند دنبال این است که قدرش را بدانند، اورا حمایت و تشویق کنند و برای ادامه ی کار به او انگیزه دهند . در غیر اینصورت هنرمندان ، کم کم دلسرد می شوند و به کارهای دیگر روی می آورند .البته در مجموع برگزاری این جشنواره ها جزو برنامه های خوب و مثبت است.

شمس توس البرز- شانزدهمین جشنواره ملی نگارگری رضوی به میزبانی استان البرز آغاز شده و فراخوان آن برای بیش از 300

هنرمند ارسال شده است .

نگارگری ایرانی به عنوان هنری برگرفته از مفاهیمی چون تعالی روح و رسیدن به عالم معنا و جاودانگی با نگرش حقیقت گرا و هنر قدسی در سراسر دنیا شناخته شده است.در حقیقت نگارگری مفهوم عام دارد و روش‌ها و سبک‌های گوناگون نقاشی ایرانی را شامل می‌شود؛ چه آنها که در کتاب و نسخه‌های خطی صورت گرفته شامل: تذهیب، تشعیر، حاشیه سازی، جدول کشی، گل و مرغ و چه آنها که بر دیواربناها و بوم‌های دیگر انجام شده است.
از سوی دیگر، نگار در ادبیات عرفانی ما ذات باری تعالی است و در ادبیات عاشقانه نیز به معشوق می‌گویند و در هنر نگارگری خداوند،نگار حقیقی است و همه نگاه‌ها به اوست و او نیز در صورت های مختلف به جلوه گری می‌پردازد.

در این راستا با چهر برجسته و شاخص نگار گری ایران و جهان محمد باقر آقا میری گفتگوی دوستانه ای انجام داده ایم که بیانگر نگاه کلی وی به جشنواره رضوی و روش درست پرداختن به هنر است :


اسب


 

 جشنواره رضوی نگار گری در حال برگزاریست. از نظر شما آیا این جشنواره می تواند به تعالی نگار گری کمک کند؟

برگزاری نمایشگاه با هر عنوانی مفید و خوب است و تعدادی از هنرمندان  را سر شوق می آورد دور هم جمع، و به فعالیت وا می دارد. اما نظرم این است که اگر می شد جشنواره هایمان در همه ی زمینه ها باشد و مثلا تنها برای آستان قدس یا بنیاد رضوی نبود و توسط ارگانهای متعدد برگزار می شد، تنوع و رشته های مختلف را نیز در برمی گرفت ، نتیجه خیلی خیلی بهتر بود.

شما به عنوان مشاور در تیم اتاق فکر جشنواره نگارگری البرز حضور دارید، این جشنواره را چه طور می بینید؟

در نشستی که در اداره ارشاد استان البرز داشتیم همه راغب بودند که این نمایشگاه را به خوبی و در سطح گسترده برگزار کنند که این جای خوشحالی دارد.

از طرفی با اینکه این فضا خودش مناسب است باید جذابیت های ویژه ای نیز در آن باشد ،تنها این نباشد که یک مسابقه برگزار شود و جایزه ی مختصری بدهند ، چون این جشنواره رضوی است، موضوع خاصی دارد و عمومی نیست بسیاری از هنرمندان وقتشان را برای این کار صرف نمی کنند چون شخص باید خودش را برای این جشنواره آماده کند و از چند ماه قبل وقت خود را صرف کارکردن روی موضوع مسابقه کند.

 درحالیکه ممکن است با خودش بگوید اگر این وقت را  صرف کارهای سبک تر کنم که  پول خوبی هم دارد ، بیشتر به نفعم است. چرا که شرکت در چنین مسابقه ای برای هنرمند، ریسک است و معلوم نیست،  برنده شود یا خیر.

جذابیت های لازم برای یک جشنواره چیست ؟ چه اتفاقی باید بیفتد تا از نظر کمی و کیفی هنرمندان و علاقمندان را جذب کند؟

باید امکانات دیگری در کنار جوایز باشد که هنرمند را راغب به شرکت کند. هنرمند دنبال این است که قدرش را بدانند، اورا حمایت و تشویق کنند و برای ادامه ی کار به او انگیزه دهند . در غیر اینصورت هنرمندان ، کم کم دلسرد می شوند و به کارهای دیگر روی  می آورند .البته در مجموع برگزاری این جشنواره ها جزو برنامه های خوب و مثبت است.

آیا حضور اساتید در این جشنواره ها می تواند موجب انگیزه و کیفیت بالاتر شود؟ یا اساسا به اعتقاد شما چه کسانی میتواند به تداوم این هنر و غنی شدن آن کمک کنند؟

پیشکسوتان یا اساتید در این جشنواره ها شرکت نمی کنند چون انگیزه ای ندارند و حمایت نشده اند، از سوی دیگر هنرمندان که معمولا شغل تجاری نداشته اند تا  درآمد و ثروت کسب کنند .

ثروت هنرمند قلم ، ذهن و اندیشه ی او و هنرهایی است که خلق کرده است.یکی از عیوب بزرگی که امروزه در فضای فرهنگی و هنری وجود دارد، فراموش شدن هنرمندان پیشکسوت و اساتید است "مثل خودم ".

در نتیجه ، عدم شرکت اساتید باعث می شود که هیچ وقت کاری که در شان تفکر برگزاری آن جشنواره است بوجود نیاید. با این شرایط بیشتر جوانهایی که دنبال معرفی شدن و دیده شدن هستند شرکت می کنند .

 آثاری که به جشنواره ها فرستاده می شود، از نظر تکنیکی و هنری چه استانداردهایی باید داشته باشند که بتوان به آنها کار جشنواره ای گفت ؟

اساسا برگزاری مسابقات و جشنواره ها، می طلبد تعدادی اساتید صاحب دانش به عنوان مشاور و داور در آن حضور یابند.  وقتی اساتید صاحب دانش و تکنیک و اندیشه حضور داشته باشند، تشخیص می دهند که کارها به چه شکلی بایدباشد. به هرحال سعی می شود افرادی که باتجربه تر هستند و دید بهتری دارند به عنوان داور انتخاب شوند .

توصیه شما  به شرکت کنندگان جوان این جشنواره چیست؟

چیزی که همیشه خودم دنبال آن بودم و راهش را رفته ام و به هنرجوهایم می گویم این است که در کار نقاشی بخصوص نگارگری ،طراحی، مطالعه بصری، دیدن آثار بزرگ هنرمندان، تمرینات و رجوع به کتب ارزشمند مثل کتاب شاهکارهای نگارگری که موزه هنرهای معاصر 15سال پیش چاپ کرد را از دست ندهند و درکنار اینها مطالعه در تمام زمینه های هنری  میتواند موجب پیشرفت و تعالی و تمایز هنرمند بشود .

   

 

پی نوشت: 

محمدباقر آقا میری در 1329 درقریه حسن آباد (سوگند ) از توابع بیجار گروسی در خانواده ای هنرمند به دنیا آمد.در زمان کودکی،همراه خانواده به تهران مهاجرت کرد و پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه درتهران واخذ لیسانس نقاشی از دانشکده هنرهای تزیینی به انگلستان رفت تا در رشته هنر به تحصیلات خود ادامه دهد. اما کمتر از یک سال به وطن بازگشت و با پی گرفتن تحصیلات خود سرانجام فوق لیسانس ارتباط تصویری ( گرافیک ) را ازدانشکده هنرهای زیبا دریافت کرد.

از سوی شورای عالی فرهنگ و هنر، عنوان دکترای درجه یک هنر در نقاشی و هنرهای اسلامی را دریافت کرده است. در کار مینیاتور، خود را از شیفتگان و شاگردان استاد محمود فرشچیان می داند و به این امر معتقد است که فرشچیان مبدع و پیشتاز مینیاتور، درعین قلم گیری های سنتی مینیاتور، دارای محتوایی نو و معاصر است.

محمد آقامیری سال ها در دانشگاه ها و هنرستان های معتبر کشور از جمله هنرستان هنرهای تجسمی پسران به تدریس پرداخته و تدریس دروسی چون طراحی قالی، ‌کاشی، تذهیب و مینیاتور را عهده دار بوده است.
مدال طلای نمایشگاه جهانی الجزایر (1367) ،‌ مدال طلا ولوح تقدیر نفر اول مسابقات هنری دبیرستان های کشور درسه دوره متوالی (1376-1355) از جمله جوایز دریافت شده محمد آقا میری است.

 او کاندیدای هنر برای جایزه صلح نوبل در سال 1363 بوده است.

آقا میری تا کنون تصویر سازی و تذهیب نقاشی بیش از 40 عنوان از کتاب های تاریخی و ادبی و مذهبی را به عهده داشته است و بیش از 30 جلد قرآن را تذهیب و ترصیح کرده است .

 

گفتگو: فریبا کلاهی 

البرز
۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۴:۱۲

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.