English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

در سومین جلسه تخصصی نگارگری رضوی مطرح شد: توسعه گالری ها و حمایت از هنرمندان ضرورت است

در سومین جلسه تخصصی نگارگری رضوی مطرح شد:  توسعه گالری ها و حمایت از هنرمندان ضرورت است
وعده های حمایتی خرید آثار هنرمندان باید عملی شود و فلسفه وجودی جشنواره اگر حمایت و پشتیبانی از اساتید و هنرمندان چیره دست نباشد برگزاری اش زیر سوال است . در امارات متحده عربی جزایری تاسیس شده و در هرکدام موزه ای برپاست که آثار هنرمندان مسلمان را خریداری می کند.

شمس توس البرز- سومین جلسه تخصصی برگزاری جشنواره ملی نگارگری رضوی به میزبانی استان البرز، صبح امروز در معاونت هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد.

بهراد در این نشست با اعلام این مطلب که بیش از 500 هنرمند نگارگر توسط پیامک در جریان برگزاری جشنواره قرار گرفته اند گفت: با ایجاد کانال ویژه اطلاع رسانی جشنواره و همکاری سه استان یزد، زنجان و هرمزگان در معرفی هنرمندان و ارسال فراخوان جریان اطلاع رسانی ادامه دارد.

مدیر اجرایی جشنواره افزود: از تمامی استان ها درخواست شده است اسامی هنرمندان عرصه نگارگری را به این اداره کل اعلام نموده و در اطلاع رسانی شرایط شرکت در جشنواره همکاری نمایند.

وی گفت: با توجه به فیلترینگ "تلگرام" پیام رسان "گپ" به پیشنهاد بنیاد فرهنگی امام رضا(ع) جانشین کانال پیشین شده و اسامی در کانال جدید افزود خواهند شد.

بهراد تصریح کردبا توجه به حضور اساتید برجسته در استان امیدورایم جشنواره ای در خور برگزار شود همچنین به منظور یکنواختی قضاوت ها و رعایت عدالت و سلیقه داوران جشنواره از سراسر کشور برگزیده شده اند.

بهراد در بخش دیگری از مباحث این نشست به کمبود فضای نمایشگاهی در استان اشاره کرد و افزود: نیازمند مکان یابی مناسب برای برگزاری نمایشگاه آثار منتخب هستیم وپیش بینی استفاده از فضاهای گالری خصوصی خواهد شد.

افشین عطابکی مدیر انجمن هنر های تجسمی استان نیز در این نشست با اشاره به اینکه دانشگاه های استان نیز در جریان برگزاری این جشنواره قرار گرفته اند گفت: در استان مسئله ای از باب اطلاع رسانی نداریم اما در سطح ملی نیاز مند حمایتیم.

وی گفت: سهم هنرمند از بودجه فرهنگی شهرداری نا مشخص است و شهرداری ها هیچ حمایتی از هنرمندان ندارند . در جریان یک رویداد ملی حضور شهرداری ها می تواند منتخبین استانی آثار را حمایت کند.


جلسه سوم

شفیعی نیز در این نشست با اشاره به اینکه برخی هنرمندان این جشنواره را با دوسالانه اشتباه می گیرندگفت: لازم است اطلاع رسانی دقیق و شفافی صورت بگیرد که شرکت کنندگان از چند و چون قوانین و شرایط ارسال و آدرس درست مطلع شوند.

طهماسبی دبیر تخصصی جشنواره گفت: انتظار می رود حدود 200 اثر قابل قبول از میان آثار، به جشنواره برسد که از لحاظ کیفیت سطح جشنواره را بالا خواهد برد.

وی افزود: برای انتشار آثار برگزیده نیز می توانیم با ناشرین خصوصی وارد مذاکره شویم و کارهای غیر تکراری در کتابی به چاپ برسند.

استاد محمد باقرآقا میری نیز با اشاره فراوانی هنرمندان فعال در عرصه نگارگری گفت: بی شک آثار پرتعدادی به جشنواره خواهد رسید و شاهد آثار خوبی خواهیم بود.

وی خاطر نشان کرد: رعایت نظم و ترتیب بسیار مهم است و ایجاد یک موزه گالری دائمی با فضای مناسب اعتبار استان است . نگارخانه نیازمند زیر ساخت و توسعه است و برای حمایت از هنرمندان ضروری است .

وی گفت: وعده های حمایتی خرید آثار هنرمندان باید عملی شود و فلسفه وجودی جشنواره اگر حمایت و پشتیبانی از اساتید و هنرمندان چیره دست نباشد برگزاری اش زیر سوال است . در امارات متحده عربی جزایری تاسیس شده و در هرکدام موزه ای برپاست که آثار هنرمندان مسلمان را خریداری می کند.

وی افزود درجشنواره ای که داور مسابقات بودمو وزیر فرهنگ و جوانان دبی به من گفت: می خواهیم زیباترین و با ارزش ترین آثار اسلامی را در امارات جمع آوری کنیم .

وی تصریح کرد: این درحالی است که بهرتین و نفیس ترین تولیدات آثار هنری اسلامی در ایران است و ما هیچ ارزشی برای هنرمندانمان قائل نیستیم.قرآن های چاپ عربی را با آثار ایرانی و نگارگری های ویژه مقایسه کنید که اگر حمایتی صورت بگیرد چه تیراژ اثر هنری با چه ارزش ریالی تولید خواهد شد.

بهراد معاون اجرایی جشنواره در تایید موضوع حمایت از هنرمندان گفت: آستان قدس توان خریداری آثار برجسته را دارد و می تواند فرصتی را فراهم کند که آثار برجسته در موزه ای گردآوری یا خریداری شوند. جشنواره ای که در ریز ترین مسائل چاپ پوستر و مراحل برگزاری حساسیت به خرج می دهد باید برای خروجی و تاثیر نهایی این اتفاق ملی در کشور و هنر و هنرمند فکری داشته باشد.

پورجباری ناظر عملکردو ارزیابی جشنوار نیز در این نشست گفت: می توانیم زین پس با دعوت از مدیران استانی در جلسات تخصصی جشنواره ضمن مطرح کردن بخشی از کمک هایی که می توانند به برگزاری این رویداد داشته باشند در رفع مشکلات موجود، حمایت های آینده و هموار تر شدن مسیر اجرایی یاری بگیریم.

در این نشست پیرامون شیوه بارگذاری آثار و مطالعه اولیه داوران به مشورت گذاشته و مقرر شد به ازای هر شرکت کننده یک کد رهگیری به آثار تخصیص یابد و آثاربه شیوه بی نام برروی سایت به نظر داوران برسد . همچنین از آنجا که مسئولیت ارسال آثار بر عهده شرکت کنندگان است ، هزینه خسارت احتمالی پس از ارسال به دبیرخانه برعهده اداره کل فرهنگ و ارشاد خواهد بود.

یک پارچگی برگزاری و برپایی نمایشگاه از مواردی بود که مورد تاکید حاضرین جمع قرار گرفت .

 استاد محمد باقر آقا میری ، طهماسبی دبیر تخصصی جشنواره، فولاد وند معاون هنری سینمایی اداره کل، بهراد مدیر اجرایی و مشاور مدیرکل ، جباری ناظر ارزشیابی جشنواره و نماینده بنیاد امام رضا ، عطابکی مدیر انجمن هنر های تجسمی استان ،شفیعی مسئول دبیرخانه جشنواره هاشمی کارشناس تجسمی در این نشست حضور داشتند.

 

 فریبا کلاهی 

 

 

 

 

 


شمس توس البرز
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۳:۴۴

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.